BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nemački kancelar krivi rat u Ukrajini za ekonomske probleme

Nemački kancelar krivi rat u Ukrajini za ekonomske probleme
25.01.2024. god.
Olaf Šolc je takođe tvrdio da prethodne vlade nisu uspele da se pozabave teškim pitanjima


Nemački ekonomski izgledi su narušeni neizvesnošću izazvanom sukobom u Ukrajini i posledicama pandemije Kovid-19, izjavio je nemački kancelar Olaf Šolc. Iako je priznao široko rasprostranjen osećaj zabrinutosti među Nemcima, on je insistirao da je kurs njegove vlade uglavnom bio ispravan.


Prošle nedelje, vicekancelar i ministar ekonomije Robert Habek izjavio je zakonodavcima da je „Nemačka zaista u posebno teškoj situaciji“ nakon što je napustila isporuku ruskog gasa. On je priznao da je ta odluka dovela do toga da je zemlja izgubila svoju „konkurentsku prednost“.

U intervjuu za Di Zeit objavljenom u sredu, Šolc je opisao trenutnu atmosferu u Nemačkoj kao „nesređenu“.

„Kod kuće se oseća ekonomski i politički preokret koji je izazvao ruski napad na Ukrajinu“, izjavio je kancelar. On je dalje tvrdio da ruski predsednik Vladimir Putin računa na nezadovoljstvo javnosti u zapadnim zemljama, koje je posledica visoke inflacije, usred borbi koje su u toku.

Kancelarka je takođe branila svoju koalicionu vladu na semaforima, tvrdeći da ona ne ide „lakim putem“ izbegavajući sukobe.

„U prethodnih 10-15 godina previše toga je ostalo neaktivno jer su vlade izbegavale sukobe“, izjavio je Šolc na pitanje o sve većem nezadovoljstvu Nemaca učinkom njegovog kabineta.

On je insistirao da Nemačka prolazi kroz veliku transformaciju kako bi se prilagodila promenljivoj ekonomskoj realnosti – proces koji će sigurno dovesti do osećanja neizvesnosti.

Šolc je prošlog meseca optužio Rusiju za zaustavljanje isporuke gasa EU – tvrdnju koju je ruski predsednik Putin opisao kao „potpunu besmislicu“.

„To što Evropa ne dobija dovoljno gasa je njihov problem. Čudno je da su pokušali da okrive nas, da nismo prodali ili tako nešto“, izjavio je ruski lider u decembru.

Pre uvođenja antiruskih sankcija zbog ukrajinskog sukoba, Nemačka je dobijala 40% svog uvoza gasa iz Moskve. Evropska ekonomska moć je 2022. godine počela da povećava udeo tečnog prirodnog gasa (LNG) koji se isporučuje tankerima, kao i goriva iz Norveške i Holandije. Ovaj uvoz, međutim, dolazi po znatno višim cenama od ruskog gasa, što negativno utiče na industrijski sektor zemlje.

Prema nedavnom izveštaju koji je objavio Blumberg, a koji se poziva na podatke nemačkog Saveznog zavoda za statistiku, zemlja je verovatno ušla u recesiju.

Uprkos lošim ekonomskim izgledima zemlje, kancelar Šolc je prošle nedelje obećao da će ove godine izdvojiti više od 7 milijardi evra (7,6 milijardi dolara) za vojnu pomoć Ukrajini.


Izvor: RT (F)


  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Kay Nietfeld/Getty Images/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »